ons 28 sep kl 19:00 - 20:00
Forum Andromeda
Två män. En kokplatta. Några ägg. Vad kan gå fel? Skådespelerskorna Mia Westin och Charlotte Lindmark transformerar sig till Maurits och Kent; två norrländska män i övre medelåldern. Publiken får följa med dem en vardagskväll, då de ska dela med sig av det bästa receptet på ”Äggröra för ensamhushåll”. I föreställningen mixas östrogen humor med testosteronstinn vardagstragedi!
Kent och Maurits har laddat med ägg och annat matnyttigt för ikväll ska de bjuda på det bästa receptet på äggröra. Men ju mer de vispar, desto mer rörs minnen och känslor upp. Det som skulle vara lättlagat blir svårsmält: deras skal spricker, innandömen rinner ut och allt blandas till en smet av förlorade drömmar och nya perspektiv.
Medverkande Charlotte Lindmark Mia Westin Konstnärligt team Glugg Produktion: Charlotte Lindmark Smart Framförande: Mia Westin Producent Glugg Produktion.
Priser:
Medlem, 150 SEK
Ordinarie, 200 SEK
Ungdom, 100 SEK
Köp din biljett:
https://www.tickster.com/sv/events/3g11nfhn7aw0w0r/2022-09-28/det-ar-synd-om-man-i-skor